| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 16.25 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 21.4 mm |
| Packaging | Tube |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 394 W |
| Power Dissipation | 394 W |
| Max Collector Current | 80 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.35 kV |
| Continuous Collector Current | 80 A |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.35 kV |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2.4 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Maximum Gate Emitter Voltage | 25 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
